Dwieście. Conajmniej tyle, według Google, istnieje zasad dobrze zoptymalizowanej strony internetowej. Jest to dla Ciebie, właściciela firmy obecnej w internecie, ważne, bo wysokie pozycje w Google przekładają się na zyski w biznesie.

Nie musisz jednak wkuwać na pamięć wszystkich 200 punktów, bo przygotowałam dla Ciebie 6 kluczowych wskazówek, podsumowujących najważniejsze zasady funkcjonowania zdrowej strony internetowej.

1. Certyfikat bezpieczeństwa SSL

Pomimo, że brak dowodów na bezpośrednie przełożenie certyfikatu SSL na pozycjonowanie, jest to absolutne minimum dla każdej zdrowej strony internetowej. Zadbaj o bezpieczeństwo swojej witryny oraz klientów – KONIECZNIE, gdy prowadzisz sprzedaż internetową. Możliwe, że publikując swoją stronę już o to zadbałaś – brawo! Jeśli jednak jeszcze nie udało Ci się wprowadzić SSL, zapisz to sobie na pierwszym miejscy listy rzeczy do zrobienia w poniedziałkowy poranek.

Więcej o certyfikacie SSL i o tym, jak go wdrożyć, przeczytasz tutaj.

2. Optymalizacja mobilna

To, jak Twoja strona prezentuje się na urządzeniach mobilnych (smartphone’y, tablety), ma ogromne znaczenie. Upewnij się, że strona szybko się ładuje oraz motyw, którego używasz, ma wbudowaną wersję mobilną. Zdecydowana większość szablonów na WordPressie już to zapewnia, a więc nie powinnaś mieć z tym większych problemów.

Tutaj możesz szybko sprawdzić, czy Twoja strona spełnia podstawowe wymagania mobilności. Jeśli wszystko jest okej, powinnaś zobaczyć coś takiego (na przykładzie karography.com).

3. Frazy kluczowe

„Keywordy” czyli frazy kluczowe, to słowa, na które chcesz się wysoko pozycjonować w Google. Skorzystaj z dostępnych platform do wyszukiwarki fraz i zidentyfikuj wszystkie słowa kluczowe, które są ważne dla Twojej firmy (np. kawiarnia świdnica, dietetyk dolny śląsk, itd.). Przy wyborze słów kluczowych kieruj się zasadą, aby frazy nie były zbyt konkurencyjne, ale jednocześnie odpowiednio popularne. Jeśli Twoja firma jest zlokalizowana w konkretnym miejscu, niech nazwa miasta czy regionu łączy się z nazwą branży; cukiernia świebodzice, budownictwo żarów, itd.

Oto kilka darmowych narzędzi dowyszukiwania słów kluczowych: Keyword Planner, Keywordtool.io, Ubersuggest. Więcej szczegółów w tym artykule.

4. Optymalizacja i użyteczność treści

Wykorzystaj wybrane słowa kluczowe do optymalizacji wszystkich wpisów takich jak „O Nas” czy opisów oferty (zwłaszcza w nagłówkach). Pamiętaj, aby absolutnie każdy wpis był użyteczny (dodawał wartość dla czytelnika), aktualny i unikalny (niezduplikowany). Na przykład, jeśli prowadzisz sklep z internetowy z naturalnymi kosmetykami, napisz obszerny artykuł o pielęgnacji różnego rodzaju typów cery. Podlinkuj niektóre opisy do stron z ofertami kosmetyków, a frazy kluczowe użyj w tytule, pierwszym akapicie, i nagłówkach.

Więcej na temat marketingu treści dowiesz się z tego artykułu.

5. Nawigacja na stronie

Pomóż klientom (zarówno tym obecnym, jak i potencjalnym) odnaleźć się na Twojej witrynie. Niech każda podstrona będzie prowadziła do kolejnej w sposób logicznie powiązany. Czytelnik powinien z łatwością znaleźć Twoją ofertę, bloga, czy dane kontaktowe.

Nie chodzi teraz o to, abyś w mig nauczyła się obsługi programu Adobe XD czy zatrudniała UX Designera (choć obie strategie na pewno pomogą!). Wystarczy, że na sam początek poprosisz kogoś znajomego, aby odnalazł coś na Twojej stronie (na przykład ze strony głównej niech trafi na opis konkretnego produktu), nic mu nie podpowiadając, i podpytaj o wrażenia z tego doświadczenia. Często taki „wywiad” z zewnątrz daje mnóstwo przydatnych informacji.

6. Linki wychodzące

Zadbaj o dobre doświadczenie na swojej stronie dzięki kilku przemyślanym linkom wychodzącym. Jeśli masz profile w mediach społecznościowych, zainstaluj specjalną wtyczkę social media. Możesz też współpracować z innymi przedsiębiorcami i polecać się wzajemnie na swoich witrynach.

Temat link buildingu, czyli budowania sieci linków wychodzących, jest obszerny, nieoczywisty i czasami wręcz podchwytliwy. Dlatego na początek zapamiętaj, że kupowanie linków to niepolecana praktyka, natomiast budowanie relacji z właścicielami powiązanych stron jest o wiele bardziej opłacalne w dalekiej perspektywie. Więcej na temat możesz przeczytać w tym artykule.


Jeśli interesuje Cię, w jaki sposób zwiększyć zasięgi swojej strony internetowej, zapraszam do śledzenia kategorii Marketing i Promocja Firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *